Ogłoszenia duszpasterskie na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 31.05.2020 r.

Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego przynosi nam szczególną nadzieję w sytuacji zmagania z trwającą wciąż w naszym kraju epidemią. Po okresie ograniczeń, które radykalnie wpłynęły na życie Kościoła na świecie i w naszej ojczyźnie, pojawiają się warunki powrotu do coraz pełniejszego udziału w chrześcijańskim życiu. Jak wiadomo, w programie duszpasterskim wyznaczone zostały trzy etapy, uzależnione od obowiązujących przepisów sanitarnych: etap I – Możliwość, etap II – Zachęta oraz etap III – Odnowa. Obecnie przechodzimy do etapu III, który rozpocznie się 1 czerwca br. Najistotniejsze dla działalności parafii normy sanitarne dotyczą następujących kwestii: w kościołach i kaplicach nie obowiązuje limit gromadzących się osób (Rozporządzenie Rady Ministrów § 15 ust. 8); wierni mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania liturgii (§ 18 ust. 1 pkt 3). Dozwolone są zgromadzenia plenerowe do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans społeczny (§ 15 ust. 8). W związku z tym, z dniem 1 czerwca br. odwołana zostaje dyspensa z 14 marca br. dotycząca obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Przebywający na zewnątrz świątyń mają mieć zasłonięte usta i nos albo zachować zasadę dystansu co najmniej 2 metrów. Dozwolone są także wszystkie liturgiczne formy pogrzebu. Zapraszamy pół godziny przed każdą Mszą św., zwłaszcza tych, którzy dotychczas nie przystąpili jeszcze do sakramentu spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Do soboty spowiadamy jeszcze w wyznaczonym miejscu, tj. zakrystii od strony domu rekolekcyjnego.

Czytaj dalej…

Msze św. w bazylice w dzień powszedni o godz. 11.00 i 18.00. W niedziele o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Różaniec w intencji osób dotkniętych epidemią w Polsce i na świecie, jak również o oddalenie klęski suszy, CODZIENNIE o godz. 20.30 w bazylice, a później Apel o godz. 21.00. Także Koronka do Bożego Miłosierdzia w tej właśnie intencji w każdy piątek i niedzielę o godz. 15.00.

Zapraszamy do Sanktuarium w najbliższą pierwszą sobotę miesiąca. O godz. 10.30 Godzinki ku czci NMP; o godz. 11.00 Msza św. z homilią transmitowana przez TVP3 Gorzów Wlkp., a po Mszy św. modlitwa różańcowa połączona z rozmyślaniem. Wieczorem o godz. 18.00 Msza św. z homilią, a po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i modlitwa różańcowa (ok. 21.00 Apel Maryjny).

VIII Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę 5-6 czerwca 2020. Tegoroczna pielgrzymka będzie miała raczej charakter duchowy. W pierwszym dniu wszystkie Róże różańcowe zaproszono do duchowej łączności podczas modlitwy różańcowej o godz. 20.00 prowadzonej w Radio Maryja. W program tego dnia wpisuje się także Apel transmitowany przez TV TRWAM. W sobotę będzie się można łączyć duchowo podczas Eucharystii dzięki transmisji z Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 13.30 również w TV TRWAM.

Dziś kończymy o godz. 17.30 nabożeństwa majowe, a od jutra rozpoczynamy nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w bazylice codziennie o godz. 17.30. Także w każdy piątek w Chełmsku o godz. 17.00 Msza św., po niej nabożeństwo. W Kalsku nabożeństwo o godz. 18.30 i po nim Msza św. W Twierdzielewie modlimy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedziele o godz. 10.00. W tym tygodniu pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Odwiedziny chorych wciąż jeszcze na indywidualne życzenie – prosimy o kontakt z kapłanem.

Dziękujemy za wspieranie Sanktuarium i Kalwarii swoją modlitwą i ofiarą. Za tydzień zmiana Tajemnic Żywego Różańca.

Zwiń

5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z  epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią się przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl.

Czytaj dalej…

Co będzie w programie pielgrzymki?

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Pielgrzymkę rozpoczniemy w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej. O godz. 21:00 będziemy razem modlić się podczas Apelu jasnogórskiego. Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 rozpoczniemy transmisję Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam.

Podczas pielgrzymki rozpoczniemy także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będziemy rozważać, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

Odczytamy również słowo, które skierował do nas abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”.

W tym trudnym czasie dla całego świata nie ustajemy w modlitwie. Bądźcie razem z nami duchowo na Jasnej Górze 5-6 czerwca. Jeśli stawimy się wszyscy – ponaddwumilionowa armia Żywego Różańca – być może będzie to największa w historii Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

Czym jest wspólnota Żywego Różańca?

Żywy Różaniec to niezwykła wspólnota modlitwy i apostolstwa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą. W jaki sposób to się dzieje? Bardzo prosto. Żywy Różaniec tworzą róże/koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z  których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka Różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawia cały Różaniec.

Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach wyznaczonych prze papieża na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i  trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Założycielką tego dzieła modlitwy jest sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Dziś prawie w każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca, który ma też swoje stowarzyszenie zatwierdzone przez KEP.

Zwiń

Spowiedź w Rokitnie

Od dzisiaj (27.03.2020) do sakramentu pokuty w sanktuarium w Rokitnie przystępujemy w zakrystii, do której prowadza stosowne znaki. Prosimy wchodzić pojedynczo.

Jedność w nadziei

W tym trudnym czasie zapraszamy wszystkich do okazania naszej jedności w nadziei na rychłe o

dstąpienie od nas niebezpieczeństwa choroby.

Podobnie, jak w obliczu piorunów zapalano gromnice i umieszczano w oknach wizerunki Najświętszego Serca Pana Jezusa, Maryi, świętych, zapraszamy do wystawienia w naszych domach obrazów świętych na znak jedności w modlitwie. Niech dla wszystkich będą znakiem, że nie jesteśmy sami. Zachęcamy wszystkich do rozpropagowania tej idei. My to już uczyniliśmy w oknach naszych domów w sanktuarium Patronki naszej diecezji i w ten sposób chcemy być teraz razem z wami.

Zaglądajcie na naszą stronę i profil na portalach społecznościowych. I jeszcze jedno: przesyłajcie zdjęcia okien waszych domów z nazwą miejscowości na adres: rokitno.sanktuarium@gmail.com.

Fotografie będziemy na bieżąco dodawać do stworzonej w tym celu galerii.

Pokażmy jedność w nadziei na rychły powrót spokoju w życiu społecznym i w naszych sercach.

Razem z wami modlimy się codziennie w intencji osób dotkniętych epidemią w Polsce i na świecie: o pokój wieczny dla zmarłych, zdrowie dla chorych i wsparcie dla ich bliskich, lekarzy, personelu medycznego i opiekunów oraz o mądrość dla rządzących i roztropność dla obywateli.

Dla wytrwałych polecamy artykuł:
https://www.niedziela.pl/artykul/392/nd/Wystawa-Dawne-malarstwo-ludowe%C2%B4%C2%B4

Fotogaleria

Modlitwa  na czas epidemii

Okaż nam miłosierdzie dobry Ojcze,
Wszechmogący Wieczny Boże,
który nie chcesz śmierci grzesznika,
lecz by się nawrócił i miał życie.
Daj zdrowie chorym
i odwagę tym, którzy im służą.
Wspieraj czuwających nad bezpieczeństwem
i pociesz tych, którzy opłakują umarłych.
Niech Twoja łaska skruszy twarde serca
i podniesie ręce, co bezradnie opadają.
Zabierz strach i ześlij Twego Ducha,
gdy wołamy: „Jezu, ufam Tobie”.