Pielgrzymki dzieci komunijnych i rocznicowych
Tradycją wielu parafii jest organizowanie dziękczynnej pielgrzymki dla dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą. Głównym celem jest dziecięce dziękczynienie za dar Komunii, a także za rodziców, bliskich, duszpasterzy i katechetów. Pielgrzymka ma również na celu zawierzenie Matce Bożej kolejnych lat życia w łączności z Bogiem.
Doświadczenie ubiegłych lat pozwala nam zasugerować optymalny plan pielgrzymki:
- Wyjazd z parafii – należy się liczyć z możliwą kontrolą autobusu, co opóźnia wyjazd o ok. 45 min.
- Przyjazd do Sanktuarium w Rokitnie – najpóźniej o godz. 10.00. Autobus parkuje na dużym parkingu, gdzie dzieci ubierają się w stroje pierwszokomunijne.
- Przez Ostrą Bramę kierują się w stronę dziedzińca Sanktuarium. Mogą skorzystać z toalety po podróży.
- Duszpasterz z Rokitna ustala z opiekunem grupy szczegółowy program dostosowany do planowanego czasu pobytu w Sanktuarium.
- Do godz. 10.30 dzieci mogą nawiedzić Muzeum, ogrody lub mogą spożyć drugie śniadanie w herbaciarni. Rodzice i opiekunowie mogą w tym czasie skorzystać z kawiarni „Kalwarosa”.
- Przed godz. 10.30 grupa ustawia się przed Bazyliką i oczekuje na kapłana z Sanktuarium, który wprowadza poszczególne grupy by zapewnić wszystkim dzieciom miejsca siedzące w nawie głównej.
- Po wprowadzeniu wszystkich grup – odsłonięcie Cudownego Obrazu z fanfarami, modlitewne przywitanie z Jezusem Eucharystycznym i Matką Bożą.
- Jeden z duszpasterzy rokitniańskich opowiada dzieciom historię Cudownego Obrazu i Sanktuarium.
- W tym czasie dzieci i dorośli moją możliwość spowiedzi.
- O godz. 11.00 Msza św. koncelebrowana przez kapłanów–opiekunów grup. Homilię głosi kapłan z Sanktuarium.
- Dzieci mogą włączyć się w liturgię: czytanie, psalm, złożenie darów ofiarnych, akt zawierzenia dzieci Matce Bożej. Aby dać możliwość czynnego udziału dzieciom z poszczególnych grup, wszystko to należy ustalić wcześniej z duszpasterzem z Sanktuarium.
- Aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania po Mszy św. kapłani z Rokitna wyprowadzają poszczególne grupy do kolejnych miejsc Sanktuarium.
- Jest możliwość skorzystania z posiłku:
* wcześniej zamówiony obiad jedno- lub dwudaniowy;
* w herbaciarni: frytki, zapiekanki, popcorn itp.;
* ognisko w ogrodach (wcześniej zamówione);
* w kawiarni „Kalwarosa”: napoje, lody i słodycze.
Na zakończenie pielgrzymki można odmówić Litanię Loretańską przy Grocie z Lourdes, Różaniec na dróżkach, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Drogę Krzyżową.
Warto również rozważyć nawiedzenie Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu – tel. 515 070 634, e-mail: miedzyrzecz@sac.org.pl oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie wraz z Figurą Chrystusa Króla – https://sanktuariumswiebodzin.pl, tel. +48 68 382 92 22, e-mail –sanktuarium.milosierdzia@gmail.com
Zgłoszenie przyjazdu grupy oraz zamówienie posiłku poprzez formularz zgłoszeniowy.